Mezoterapia – produkty, ich i wasze bezpieczeństwo

Mezoterapia – produkty, ich i wasze bezpieczeństwo

Witajcie,

dzisiaj chcę się pochylić nad produktami do mezoterapii, która coraz bardziej cieszy się popularnością wśród kosmetologów i kosmetyczek.

Pomimo wielkiej batalii pomiędzy lekarzami a branżą kosmetyczną ta dziedzina jest wzrostową i coraz więcej osób bierze udział w szkoleniach i wprowadza w swoich salonach tę usługę.

W kolejnych postach będę chciał się pochylić nad tematem właśnie aspektów prawnych i uprawnień wykonywania zabiegów mezoterapii w branży kosmetologów i kosmetyczek.

Dzisiaj chcę przybliżyć rodzaje produktów, które producenci proponują do zabiegów mezoterapii.

Na początku, oczywiście stawiam kilka pytań:

Czy Wy, jako osoby, które już wykonujecie lub chcecie wykonywać takie zabiegi zwracacie uwagę na produkty do tych zabiegów?

Jakimi kryteriami się kierujecie dokonujac wyboru marki produktów do tego rodzaju zabiegów?

Czy wiecie, że standardowe procesy sterylizacji powodują „niszczenie” większości składników aktywnych w produktach?

Postaram się Wam przybliżyć po kolei jak to wygląda….

Standardowe procesy sterylizacji, to użycie wysokiej temperatury [ 121 st C ] oraz wysokiego ciśnienia, co w efekcie powoduje niestety „niszczenie” większości składników aktywnych w produkcie.

Dlatego na naszym rynku możemy znaleźć dużą ofertę produktów, które nie są w żaden sposób sterylizowane. Na opakowaniu nie ma oznaczenia piktogramu, który mówi o fakcie, że produkt jest sterylny [ przykład piktogramu klasy A ]

Klasa A: obowiązuje w wydzielonej strefie, w której są wykonywane czynności największego ryzyka, np: w strefie napełniania, w strefie zamykania korkami, w strefie gdzie są wykonywane aseptyczne połączenia oraz miejscach, gdzie znajdują się otwarte ampułki i fiolki. Zwykle takie warunki pracy zapewnia się przez laminarny przepływ powietrza. Systemy laminarnego przepływu powietrza powinny zapewnić w otwartych pomieszczeniach czystych jednorodną szybkość przepływu powietrza w miejscu pracy w zakresie od 0,36 do 0,54 m/s (wartość zalecana). Utrzymanie tych parametrów powinno być zwalidowane i możliwe do udowodnienia w każdym czasie. Jednokierunkowy przepływ powietrza i jego mniejsze prędkości mogą być stosowane w zamkniętych izolatorach i skrzynkach z rękawicami.

                                                            

Klasa B: Przy produkcji aseptycznej i napełnianiu obowiązuje w strefie stanowiącej środowisko dla klasy A.

Klasa C i D: obowiązuje w pomieszczeniach czystych, w których przeprowadza się mniej krytyczne etapy wytwarzania produktów sterylnych.

To ważny czynnik, jeżeli produkty mają być używane w zabiegach przerywających ciągłość tkanek.
Jeżeli produkt nie spełnia wymogów produktu sterylnego [ a takich jest bardzo duża ilość na polskim rynku ], to producenci na opisach nie wskazują zabiegów mezoterapii igłowej, ale wyłącznie metody nieinwazyjne typu: sonoforeza, elektroporacja.


Oczywiście w takim przypadku decyzję o podaniu takiego produktu ponosi osoba, która go podaje a nie dostawca a co się z tym wiąże i odpowiedzialność cywilno-prawną.

Kolejnym aspektem jest oczywiście cena takiego produktu, ponieważ dodatkowy proces sterylizacji powoduje „kosztogenność” i przekłada się oczywiście na cenę końcową.

Aktualnie w produkcji preparatów do mezoterapii używa się najnowszych metod sterylizacji filtracyjnej. Ze względu na bardzo drogą infrastrukturę do tego procesu taki system używa bardzo, bardzo mało firm.

Co daje taki system sterylizacji filtracyjnej? 
Jeżeli produkt końcowy sterylizowano przez proces filtracji jego skuteczność czynnych składników aktywnych w produkcie końcowym nie będzie się zmieniać!!!
Wnioski?
Myślę, że przed dokonaniem wyboru produktów do takich zabiegów, warto się zastanowić, czy najważniejsza jest cena preparatu, czy jednak jego bezpieczeństwo, bo akurat się bezpośrednio przekłada na wasze….