Co to są dermokosmetyki ???

Dermokosmetyki

Ponad ¼ z nas boryka się z problemami skórnymi. Z roku na rok wzrasta ilość chorych na różnego rodzaju alergie, w tym na atopowe zapalenie skóry. Ciągły pośpiech, stres, przepracowanie – to wszystko odbija się niekorzystnie na kondycji naszej skóry. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób sięga po specjalne preparaty z pogranicza kosmetyki i medycyny – dermokosmetyki.

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki są produktami mającymi w sobie zarówno coś z leków, jak i z kosmetyków. Z jednej strony pielęgnują skórę, z drugiej mogą ją także w pewnym stopniu leczyć. Nazywane są kosmetykami profesjonalnymi lub aptecznymi, ponieważ tam właśnie możemy je kupić. Czym zatem różnią się od zwykłych kosmetyków? Po pierwsze, są one hipoalergiczne. Oznacza to, że nie zawierają substancji mogących podrażnić skórę. Są bezwonne i bezbarwne. Z tego powodu mogą sięgnąć po nie nawet alergicy. Po drugie, powstają często pod nadzorem kilku specjalistów: kosmetologów, dermatologów, lekarzy. Ich skład jest bardzo ściśle określony. Zawierają także więcej substancji biologicznie aktywnych, a mniej konserwantów.

Kto powinien używać dermokosmetyków?
Dobre dermokosmetyki na pewno nie zaszkodzą żadnej skórze. Jednak pewnym osobom są szczególnie zalecane. Pomocne będą na pewno zwłaszcza dla osób z cerą wrażliwą, suchą, naczynkową. Również w przypadku atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy egzemy używanie zwykłych kosmetyków może być ryzykowne i zakończyć się podrażnieniem. Dermokosmetyki są stworzone właśnie z myślą o takich problemach skórnych. Dzięki braku zawartości substancji drażniących, nie stwarzają ryzyka podrażnienia, a mogą skutecznie zapobiegać i leczyć. Podczas wyboru dermokosmetyku powinniśmy kierować się rozsądkiem. Warto postawić na znane marki, takie jak np. Dermika. Należy bowiem pamiętać, że nie każdy produkt, reklamowany jako dermokosmetyk, jest nim w rzeczywistości. Z powodu braku jasnych wytycznch, które musiałby spełniać taki kosmetyk, nazwa „dermokosmetyk” jest często nadużywana. Ponieważ produkty te są dosyć drogie, lepiej zainwestować w znane i sprawdzone marki.

Co zawierają dermokosmetyki?

W składzie dermokosmetyków znajduje się wiele substancji wyjątkowo cennych dla naszej skóry. Są to m.in. witaminy. Najczęściej spotykamy w nich np. witaminę A, pomagającą w takich chorobach jak łuszczyca, trądzik, rogowacenie. Równie często jest to działająca odżywczo witamina B, czy witamina C – naturalny antyoksydant i substancja działająca rozjaśniająco. Oprócz witamin, znajdziemy w dermokosmetykach lipidy, bardzo pomocne w odbudowywaniu bariery ochronnej skóry, nawilżające substancje roślinne, niektóre metale np. cynk, oraz składniki rozjaśniające skórę. Szukając kosmetyków profesjonalnych dla siebie, powinniśmy dobrać je odpowiednio do swojej cery lub jeśli mamy określony problem ze skórą, poszukać kosmetyku konkretnie na to schorzenie. Możemy także skorzystać z pomocy dermatologa lub farmaceuty.

Źródło: