Zabiegi kwasem glikolowym – warto, czy nie warto?

Zabieg kwasem glikolowym to peeling chemiczny. Peeling kwasem glikolowym jest peelingiem średnio-głębokim, nie tak inwazyjnym jak mikrodermabrazja (czyli mechaniczne ścieranie naskórka) ani nie tak łagodnym jak peeling enzymatyczny. Kwas glikolowy należy do alfa-hydroksykwasów (powszechnie znanych AHA).

1. Jak działa kwas glikolowy na skórę?

Kwas glikolowy działa na zasadzie rozluźniania łączeń międzykomórkowych w martwym naskórku. Dzięki temu niepotrzebne, martwe komórki mogą być złuszczone. Dodatkowo także pory są głęboko oczyszczane. Zabieg kwasem glikolowym usuwa to, co niepotrzebne w skórze, głęboko oczyszcza pory skóry, a także mobilizuje komórki skóry do regeneracji. Kwas glikolowy poprawia także krążenie krwi w skórze. To z kolei sprawia, że produkcja elastyny i kolagenu w skórze się zwiększa, poprawiając sprężystość i napięcie skóry.

Po zakończeniu peelingu kwasem glikolowym skóra jest świeża, pozbawiona martwych komórek. Jest także zdrowa i nawilżona, dzięki lepszemu ukrwieniu i dotlenieniu. Zmarszczki są mniej widoczne. Po tak dokładnym i głębokim oczyszczeniu skóra ma mniejsze skłonności do niedoskonałości, pryszczy i zaskórników. Pory także się zwężają. Mimo wszystkich korzyści, trzeba jednak pamiętać o szczególnej pielęgnacji po takim zabiegu.

2. Co robić po zabiegu kwasem glikolowym?
Bardzo korzystne jest połączenie peelingu kwasem glikolowym z terapią nawilżającą lub odżywiającą skórę. W momencie dość silnego złuszczenia dużo lepiej wchłaniają się substancje odżywiające lub odmładzające skórę.

Po zabiegu kwasem glikolowym trzeba pamiętać, aby wyjątkowo delikatnie traktować skórę, pozbawioną warstwy martwego naskórka, tworzącego zwykle barierę ochronną. Ważna jest ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Należy więc stosować krem z filtrem przed każdym wyjściem na zewnątrz, niezależnie od pory roku. Ze względu na możliwe podrażnienia słoneczne dobrze jest wybrać na zabieg jesień, kiedy jest najmniejsze nasłonecznienie.

3. Dla kogo zabieg kwasem glikolowym?
Zabieg kwasem glikolowym jest zalecany przy leczeniu takich problemów ze skórą, jak:
• trądzik młodzieńczy,
• łojotok,
• silnie rozszerzone pory,
• zmiany skórne,
• keratozy skóry,
• odbarwienia skóry,
• przebarwienia skóry,
• ostuda ciążowa.

Peeling kwasem glikolowym jest więc zalecany głównie przy problemach pigmentacyjnych, ale także przy uporczywym trądziku młodzieńczym. Na zabieg nie powinny decydować się osoby cierpiące na zmiany ropne na skórze lub atopowe zapalenie skóry.

Po konsultacji, dobiera się odpowiednie natężenie zabiegu (odpowiednie stężenie kwasu glikolowego). Zwykle zaleca się około 4-6 aplikacji kwasu, w tygodniowych (lub nieco dłuższych) odstępach. Taka seria zabiegów kwasem glikolowym może być kontynuowana później w łagodnej wersji 3-5 razy do roku, aby utrzymać efekty terapii.